Wejdź na stronę główną

Informacje o Włoszech

Ogólne

Włochy są członkiem Unii Europejskiej.

Czas

We Włoszech jest ten sam czas jak w Amsterdamie, Berlinie i Paryżu.

Język

Włoski, ale można się także porozumieć po angielsku, niemiecku i francusku.

Formalności na granicy

Wiele formalności i przepisów dotyczących spraw takich jak wymagane dokumenty podróży, dokumenty samochodu, wymagania dotyczące środka transportu i pobytu, ubezpieczenie zdrowotne oraz zabranie zwierząt domowych zależą nie tylko od kraju docelowego, ale także od miejsca rozpoczęcia podróży i obywatelstwa. Długość pobytu także odgrywa rolę.

Przed wyjazdem radzimy dowiedzieć się w upoważnionych instancjach

  • jakie wymagane są dokumenty podróży dla Ciebie i towarzyszy podróży
  • jakie dokumenty potrzebujesz dla swojego samochodu
  • jakie wymaganie musi spełnić Twoja przyczepa
  • jakich towarów nie wolno wwozić i wywozić
  • jak w razie wypadku lub choroby wygląda pomoc medyczna w danym kraju i jak można za nią zapłacić
  • czy możesz ze sobą wziąć zwierzęta domowe. Skontaktuj się zawczasu ze swoim weterynarzem, który poinformuje Cię o odpowiednich szczepieniach i dowodach szczepień oraz obowiązkach po powrocie. Warto także zorientować się, czy w danym kraju obowiązują jakieś warunki dla zwierząt domowych w życiu publicznym. Np. w niektórych krajach psy muszą zawsze być transportowane w kagańcach lub klatkach.

Wiele ogólnych informacji można znaleźć na stronie www.europa.eu, ale upewnij się, że dane informacje dotyczą Twojej specyficznej sytuacji. Na temat aktualnych obowiązków celnych można skontaktować się z przedstawicielstwem kraju docelowego w kraju zamieszkania.

Więcej informacji

Waluta i płatności

Walutą obowiązującą we Włoszech jest euro. Jeśli wybierasz się na Sycylię w weekend, radzimy wziąć ze sobą wystarczająco dużo gotówki, bowiem bankomaty są wtedy często puste.

Karta kredytowa

W wielu miejscach można płacić kartą kredytową.

Godziny otwarcia i dni świąteczne

Banki

Banki otwarte są z reguły od poniedziałku do piątku w godzinach 8: 30 – 13: 30 oraz 15:00 – 16:00. W ośrodkach turystycznych banki otwarte są bez przerwy od 8: 30 do 16:00.

Sklepy

Sklepy otwarte są od 9: 00 do 13: 00 oraz od 16: 00 do 20:00. W ośrodkach turystycznych sklepy otwarte są zazwyczaj przez cały dzień, również w niedziele. W północnych Włoszech (Mediolan, Wenecja) sklepy otwarte są po południu znacznie wcześniej i zamykane są także wcześniej niż na południu Włoch.

Apteki

Apteki ('farmacia') otwarte są z reguły od poniedziałku do piątku w godzinach 8: 30 – 12: 30 oraz 15:00 – 19:30. W dużych miastach jest wiele aptek otwartych bez przerwy do godziny 19:30.

Dni świąteczne
  • Nowy Rok
  • 6 stycznia (Trzech Króli)
  • Wielkanoc
  • 25 kwietnia (Dzień Wyzwolenia)
  • 1 maja (Dzień Pracy)
  • 2 czerwca (Święto Narodowe)
  • 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny)
  • Wszystkich Świętych
  • 8 grudnia (Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny)
  • Boże Narodzenie

Komunikacja

Telefonia (komórkowa)

Sieć komórkowa jest dobra w całych Włoszech. Obecna jest technologia 3G dla potrzeb mobilnego Internetu. W budce telefonicznej można dzwonić kartą telefoniczną, która dostępna jest w kioskach i na poczcie oraz w sklepach z tabaką.

Wi-Fi, Internet

We Włoszech jest wystarczająco dużo kawiarenek internetowych, przede wszystkim w miastach. W większości barów i restauracji dostępne jest Wi-Fi.

Poczta

Większość urzędów pocztowych otwarta jest od poniedziałku do piątku do 14: 00, w soboty do 12:00.

Drogi i ruch drogowy

Sieć drogowa

Z reguły, jakość dróg jest tym gorsza, im jedziesz dalej na południe. We Włoszech należy uważać w ruchu drogowym na kierowców, którzy wyprzedzają z prawej strony. Należy również uważać na skutery i motocykle. Nie radzimy poruszać się po wiejskich drogach po zmroku. Włoska pomoc drogowa (ACI) zapewnia pomoc na większości dróg. Obcokrajowcy mogą za darmo (jeśli posiadają ubezpieczenie na pomoc drogową) zwrócić się o pomoc za pomocą telefonów SOS, które stoją co 2 km na autostradach (tel. 803116).

Przepisy drogowe

Kierowcy z prawej strony mają pierwszeństwo. Tramwaje mają zawsze pierwszeństwo. Kierowcy podjeżdżający do ronda, mają pierwszeństwo wobec kierowców znajdujących się na rondzie, ale bądź ostrożny, bowiem nie wszyscy się trzymają tej zasady. Na wąskich drogach cięższe pojazdy mają pierwszeństwo wobec lżejszych pojazdów. Na górskich drogach, pojazdy jadące w górę mają pierwszeństwo wobec pojazdów jadących w dół. Opony zimowe są obowiązkowe między 15 listopada a 15 kwietnia na niektórych drogach w prowincjach: Mediolan, południowy Tyrol oraz Toskania.

  Poza terenem zabudowanym Autostrada
Samochód 90 km/h 130 km/h
Z przyczepą 70 km/h 80 km/h
Kamper < 3,5 ton 90 km/h 130 km/h
Kamper > 3,5 ton 80 km/h 100 km/h

Dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 ‰. Jazda na światłach mijania w dzień jest obowiązkowa poza terenem zabudowanym i w tunelach. Z telefonu można korzystać tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego. Bagaż nie może wystawać z samochodu lub przyczepy. W związku z tym rowery zamontowane na haku holowniczym z tyłu samochodu również nie mogą wystawać po bokach!

Nawigacja

Używanie urządzeń ostrzegających o stałych fotoradarach takich jak systemu nawigacji lub telefonu komórkowego jest dozwolone.

Przyczepa, kamper

Droga SS163, na południe od Neapolu, jest wskutek wzrastającego ruchu drogowego obecnie zamknięta dla przyczep i kamperów między Vietri sul Mare i Positano (40 km). Właściciele przyczep muszą mieć naklejkę 80 km/h z tyłu przyczepy.

Dopuszczalne maksymalne wymiary

Wysokość 4m, szerokość 2,55m i długość samochodu z przyczepą 18,75m.

Strefa ograniczonego ruchu (ZTL)

W niektórych miastach, takich jak Rzym i Florencja, wprowadzono strefę ograniczonego ruchu ‘zona trafico limitato’ (ZTL). Do tej strefy obowiązuje zakaz wjazdu, co ma chronić centrum miasta przed zanieczyszczeniem powietrza. Tablice informacyjne o ZTL są inne w każdym mieście i nie zawsze są dobrze czytelne. Uważaj, bowiem policja surowo kontroluje i fotoradary rejestrują samochody znajdujące się w strefie ZTL.

Paliwo

Ogólnie dobrze dostępna jest benzyna bezołowiowa i diesel. LPG jest dobrze dostępna w północnych i środkowych Włoszech, gorzej na południu Włoch.

Stacje benzynowe

Stacje benzynowe otwarte są w godzinach 7: 00 - 19: 30 z przerwą od 12: 30 do 15:30. Często można płacić karta kredytową. Poza godzinami otwarcia na stacjach bez personelu można płacić banknotami.

Przełęcze górskie

Zakazane dla przyczep są następujące przełęcze górskie: między Domodossola i Locarno, Col de St. Bernard między Martigny i Aosta, Timmelsjoch (Passo del Rombo) między Sölden i Moso, Staller Sattel między Anterselve i Erlsbach, Passo di Selva między Selva i Canazei, Passo di Garden między Selva i Corvera, Passo di Costalonga między Merano i Vipiteno, Passo di Penzes między Vipiteno i Bolzano.

Opłata za przejazd

Prawie wszystkie autostrady są płatne. Poza tym, należy także uiścić opłatę za przejazd przez następujące tunele: tunel Mont Blanc, Fréjus oraz Przełęcz Św. Bernarda.

Opłatę można uiścić gotówką, kartą kredytowa lub kartą prepaid (Viacard). Więcej informacji na ten temat na stronie www.pzmtravel.com.

Numer alarmowy

112: numer alarmowy w całym kraju (pogotowie, straż pożarna, policja).

Kempingi

W północnych Włoszech (południowy Tyrol, Trentino, Jezioro Garda i Toskania) znajdują się kempingi, które należą do najlepszych w Europie. Zarezerwuj więc miejsce z wyprzedzeniem! Kempingi na południu Włoch (z nielicznymi wyjątkami) są niższej jakości niż na północy Włoch. Wyspy Sycylia i Sardynia są coraz bardziej popularne i znajdujące się tam kempingi są przepełnione w sezonie letnim. Północna Sardynia jest przede wszystkim popularna wśród amatorów nurkowania i windsurfingu.

Na włoskich kempingach należy obowiązkowo wylegitymować się za pomocą dowodu osobistego. Dowód osobisty jest podczas pobytu przechowywany w recepcji kempingu. We Włoszech można swobodnie biwakować za zgodą właściciela gruntu.

Sprawy praktyczne
  • We Włoszech pobierana jest taksa turystyczna. Należy się także liczyć z opłatami za udogodnienia i animację.
  • Wiele basenów odkrytych jest otwierana dopiero pod koniec maja. Często obowiązuje czepek. Często zakazane są szorty kąpielowe. Należy nosić tradycyjne kostiumy kąpielowe i kąpielówki.
  • Zawsze należy wziąć ze sobą adapter gniazdkowy.
  • Woda z kranu w zasadzie jest bezpieczna. W razie wątpliwości używaj wody z butelek.
Na Sardynię

Na Sardynię można dostać się na różne sposoby. Różne promy docierają do Sardynii bezpośrednio lub przez Korsykę, z Francji lub z Włoch.