Wejdź na stronę główną

Informacje o Słowenii

Ogólne

Słowenia jest członkiem Unii Europejskiej.

Czas

W Słowenii jest taki sam czas jak w Amsterdamie, Paryżu i Rzymie.

Język

Słoweński, ale w wielu miejscach mówi się także po angielsku.

Formalności na granicy

Wiele formalności i przepisów dotyczących spraw takich jak wymagane dokumenty podróży, dokumenty samochodu, wymagania dotyczące środka transportu i pobytu, ubezpieczenie zdrowotne oraz zabranie zwierząt domowych zależą nie tylko od kraju docelowego, ale także od miejsca rozpoczęcia podróży i obywatelstwa. Długość pobytu także odgrywa rolę.

Przed wyjazdem radzimy dowiedzieć się w upoważnionych instancjach

  • jakie wymagane są dokumenty podróży dla Ciebie i towarzyszy podróży
  • jakie dokumenty potrzebujesz dla swojego samochodu
  • jakie wymaganie musi spełnić Twoja przyczepa
  • jakich towarów nie wolno wwozić i wywozić
  • jak w razie wypadku lub choroby wygląda pomoc medyczna w danym kraju i jak można za nią zapłacić
  • czy możesz ze sobą wziąć zwierzęta domowe. Skontaktuj się zawczasu ze swoim weterynarzem, który poinformuje Cię o relewantnych szczepieniach i dowodach szczepień oraz obowiązkach po powrocie. Warto także zorientować się, czy w danym kraju obowiązują jakieś warunki dla zwierząt domowych w życiu publicznym. Np. w niektórych krajach psy muszą zawsze być transportowane w kagańcach lub klatkach.

Wiele ogólnych informacji można znaleźć na stronie www.europa.eu, ale upewnij się, że dane informacje dotyczą Twojej specyficznej sytuacji. Na temat aktualnych obowiązków celnych można skontaktować się z przedstawicielstwem kraju docelowego w kraju zamieszkania.

Więcej informacji

Waluta i płatności

Walutą obowiązującą w Słowenii jest euro.

Karta kredytowa

Karty kredytowe są akceptowane prawie we wszystkich hotelach, restauracjach, sklepach i stacjach benzynowych.

Godziny otwarcia i dni świąteczne

Banki

Banki otwarte są w dni robocze do godziny 17: 00 z przerwą w południe od 12: 00 do 14:00.

Sklepy

Najczęściej sklepy otwarte są do godziny 19:00. W soboty do 13:00.

Apteki

Apteki w Słowenii otwarte są w godzinach 7: 00 – 19: 00, w soboty w godzinach 7:00 – 13:00.

Dni Świąteczne
  • Nowy Rok i 2 stycznia
  • 8 lutego (Dzień Kultury)
  • Wielkanoc
  • 27 kwietnia (Dzień Oporu)
  • 1 i 2 maja (Dni Pracy)
  • Pierwszy dzień Zielonych Świątek
  • 25 czerwca (Dzień Słowenii)
  • 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny)
  • 31 października (Dzień Reformacji)
  • Wszystkich Świętych
  • Boże Narodzenie

Komunikacja

Telefon (komórkowy)

Sieć komórkowa jest dobra w dużych częściach Słowenii, z wyjątkiem odległych regionów. Obecna jest technologia 3G dla potrzeb mobilnego Internetu. W budkach telefonicznych można dzwonić za pomocą kart telefonicznych, które dostępne są w kioskach, sklepach z tabaką i na poczcie.

Wi-Fi, Internet.

Jest coraz więcej miejsc, w których można korzystać z Wi-Fi.

Poczta

Urzędy pocztowe otwarte są w dni robocze do godziny 18: 00; w soboty do godziny 12:00.

Drogi i ruch drogowy

Sieć drogowa

Drogi główne i podrzędne są dość dobrej jakości. Nie radzimy jeździć po zmroku na innych drogach niż autostrady. Słoweńska pomoc drogowa (AMZS) dostępna jest pod numerem 1987.

Przepisy drogowe

Pojazdy z prawej strony mają pierwszeństwo. Na rondzie masz pierwszeństwo wobec pojazdów, które chcą wjechać na rondo. Pojazdy wojskowe i kolumny militarne mają zawsze pierwszeństwo.

Poza terenem zabudowanym Autostrada
Samochód 90 km/h 130 km/h
Z przyczepą 80 km/h 80 km/h
Kamper < 3,5 ton 90 km/h 130 km/h
Kamper > 3,5 ton 80 km/h 80 km/h

Dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 ‰. W dzień obowiązuje jazda na światłach mijania. Z telefonu można korzystać tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego. Podczas wyprzedzania innego pojazdu należy mieć włączony kierunkowskaz do czasu minięcia tego pojazdu. Podczas cofania pojazdu należy zawsze mieć włączone światła alarmowe. Opony zimowe są obowiązkowe dla obcokrajowców od 15 listopada do 15 marca w warunkach zimowych.

Nawigacja

Używanie urządzeń ostrzegających o stałych fotoradarach takich jak systemu nawigacyjnego lub telefonu komórkowego jest dozwolone.

Przyczepa, kamper

Jeśli wybierasz się w podróż z przyczepą kempingową, musisz mieć 2 trójkąty ostrzegawcze: jeden dla samochodu, drugi dla przyczepy. Poza tym, weź ze sobą rachunki lub numery rejestracyjne drogich aparatów znajdujących się w przyczepie lub kamperze.

Pojazdy poniżej 3,5 tony muszą być zaopatrzone w winietę. Zobacz ‘Opłata za przejazd’. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.dars.si.

Dopuszczalne maksymalne wymiary

Wysokość 4,20m, szerokość 2,55m, długość samochodu z przyczepą18,75m.

Opłata za przejazd

Na szosach i autostradach obowiązkowa jest winieta dla pojazdów poniżej 3,5 tony. Od grudnia 2011 obowiązują nowe, zielone winiety. Najlepiej zamów winietę zanim wybierzesz się w podróż do Słowenii. W ten sposób zaoszczędzisz dużo czasu na granicy! Winiety można zamówić na stronie www.pzmtravel.com. Winieta dostępna jest także na słoweńskich stacjach benzynowych, w supermarketach i kioskach lub na większych stacjach benzynowych przy granicy w sąsiednich krajach. Tunel Karawanken między Austrią a Słowenią nie jest objęty winietą i trzeba za niego dodatkowo zapłacić.

Paliwo

Benzyna bezołowiowa i diesel są wszędzie dostępne. LPG jest względnie dobrze dostępne.

Stacje benzynowe

Stacje benzynowe przy autostradach są otwarte 24 godziny na dobę. Pozostałe w godzinach 7:00 - 20:00. Często można płacić kartą kredytową.

Numer alarmowy

112: straż pożarna i pogotowie
113: policja

Kempingi

Część słoweńskich kempingów wyspecjalizowała się w wellness i spa. Kempingi te są ponad przeciętnej jakości. Trochę skromniejsze są kempingi ładnie położone w Alpach Julijskich graniczącymi z Austrią i Włochami, które nastawione są przede wszystkim na amatorów wycieczek pieszych, wycieczek na rowerach górskich i wspinaczek górskich.

Wiele kempingów oferuje place zabaw i animacje dla najmłodszych. Słoweńskie kempingi klasyfikowane są za pomocą gwiazdek (od 1 do 5). Im więcej gwiazdek, tym więcej udogodnień. Swobodne biwakowanie nie jest dozwolone. Na biwakowanie poza oficjalnymi terenami kempingowymi musisz zawczasu otrzymać zezwolenie w miejscowym urzędzie lub posterunku policji.

Sprawy praktyczne
  • Zawsze należy wziąć ze sobą adapter gniazdkowy.
  • Woda z kranu w Słowenii jest bezpieczna do picia, ale może być trochę twarda.