Wejdź na stronę główną

Informacje o Niemczech

Ogólne

Niemcy są członkiem Unii Europejskiej.

Czas

W Niemczech jest ten sam czas jak w Amsterdamie, Paryżu i Rzymie.

Język

Niemiecki, ale po angielsku także można się porozumieć.

Formalności na granicy

Wiele formalności i przepisów dotyczących spraw takich jak wymagane dokumenty podróży, dokumenty samochodu, wymagania dotyczące środka transportu i pobytu, ubezpieczenie zdrowotne oraz zabranie zwierząt domowych zależą nie tylko od kraju docelowego, ale także od miejsca rozpoczęcia podróży i obywatelstwa. Długość pobytu także odgrywa rolę.

Przed wyjazdem radzimy dowiedzieć się w upoważnionych instancjach.

  • jakie wymagane są dokumenty podróży dla Ciebie i towarzyszy podróży
  • jakie dokumenty potrzebujesz dla swojego samochodu
  • jakie wymaganie musi spełnić Twoja przyczepa
  • jakich towarów nie wolno wwozić i wywozić
  • jak w razie wypadku lub choroby wygląda pomoc medyczna w danym kraju i jak można za nią zapłacić
  • czy możesz ze sobą wziąć zwierzęta domowe. Skontaktuj się zawczasu ze swoim weterynarzem, który poinformuje Cię o odpowiednich szczepieniach i dowodach szczepień oraz obowiązkach po powrocie. Warto także zorientować się, czy w danym kraju obowiązują jakieś warunki dla zwierząt domowych w życiu publicznym. Np. w niektórych krajach psy muszą zawsze być transportowane w kagańcach lub klatkach.

Wiele ogólnych informacji można znaleźć na stronie www.europa.eu, ale upewnij się, że dane informacje dotyczą Twojej specyficznej sytuacji. Na temat aktualnych obowiązków celnych można skontaktować się z przedstawicielstwem kraju docelowego w kraju zamieszkania.

Więcej informacji

Waluta i płatności

Walutą obowiązującą w Niemczech jest euro.

Karta kredytowa

W wielu miejscach można płacić kartą kredytową.

Godziny otwarcia i dni świąteczne

Banki

Brak ogólnych godzin urzędowania. Banki w Niemczech najczęściej otwarte są do godziny 18:00.

Sklepy

Sklepy są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 20:00. W soboty sklepy otwarte są w dużych miastach do godziny 18:00.

Apteki, lekarze

Lekarze przyjmują w godzinach 9: 00 – 12: 00 oraz 15: 00 – 18: 00 ( z wyjątkiem śród). Apteki otwarte są od poniedziałku do piątku do godziny 18:00. W soboty do 12:00.

Dni Świąteczne w całym kraju
  • Nowy Rok
  • Wielki Piątek
  • Wielkanoc
  • 1 maja (Dzień Pracy)
  • Wniebowstąpienie Pańskie
  • Zielone Świątki
  • 3 października (Dzień Jedności Narodowej)
  • Boże Narodzenie
Dni świąteczne w poszczególnych krajach związkowych
  • 6 stycznia (Święto Trzech Króli): Bawaria, Badenia-Wirtembergia i Saksonia-Anhalt
  • 16 lutego (Różany Poniedziałek): Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Badenia-Wirtembergia i Bawaria
  • 4 czerwca (Boże Ciało): Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat i Saara
  • 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny): Saara oraz katolicka część Bawarii
  • 31 października (Dzień Reformacji): Brandenburgia Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia
  • 1 listopada (Wszystkich Świętych): Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat i Saara

Komunikacja

Telefon (komórkowy)

Sieć komórkowa jest dobra w całych Niemczech. Obecna jest technologia 3G dla potrzeb mobilnego Internetu. W każdej budce telefonicznej możliwe są rozmowy międzynarodowe.

Wi-Fi, Internet

W wielu miejscach dostępne jest Wi-Fi. Kawiarenki internetowe znajdują się w całym kraju, ale przede wszystkim w dużych miastach.

Poczta

Otwarta jest od poniedziałku do piątku do godziny 18:00. W soboty do godziny 12:00.

Drogi i ruch drogowy

Sieć drogowa

Na autostradach można wezwać pomoc drogową (Straßenwachthilfe) za pomocą telefonu SOS. Jeśli tego nie zrobisz, przyjedzie ‘Straßendienst’ i musisz wtedy zapłacić za pomoc. Na innych drogach można wezwać pomoc drogową ADAC: tel. 01802-222222 lub ACE: tel. 01802-343536.

Przepisy drogowe

Wszyscy kierowcy nadjeżdżający z prawej strony mają pierwszeństwo, z wyjątkiem ronda. Jeśli znajdujesz się na rondzie, masz pierwszeństwo wobec kierowcy, który chce wjechać na rondo. Na wąskich drogach górskich obowiązuje zasada: pojazd, który najłatwiej może ustąpić, daje pierwszeństwo. Uwaga! Podjeżdżając do ronda i wjeżdżając na rondo nie wolno włączać kierunkowskazu.

  Poza terenem zabudowanym Autostrada
Samochód 100 km/h 130 km/h (zalecana)
Z przyczepą 80 km/h 80 km/h
Kamper < 3,5 ton 100 km/h 130 km/h (zalecana)
Kamper > 3,5 ton 80 km/h 100 km/h

Dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 ‰. Jazda na światłach mijania w dzień nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem tuneli. Z telefonu można korzystać tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego. W wypadu korku na autostradzie należy zjechać jak najbardziej w prawo lub w lewo tak, aby w środku było wystarczająco dużo miejsca dla pojazdów uprzywilejowanych. W warunkach zimowych samochody w Niemczech (dotyczy to także turystów) muszą być wyposażone w sprzęt zimowy. Oznacza to, że muszą mieć opony zimowe i wystarczająco dużo płynu do spryskiwacza.

Nawigacja

Używanie urządzeń ostrzegających o stałych fotoradarach takich jak systemu nawigacji lub telefonu komórkowego nie jest dozwolone.

Przyczepa kempingowa, kamper

Uwaga! W Niemczech należy posiadać jedna zieloną kartę dla samochodu i jedną dla przyczepy, jeśli jest ona cięższa niż 750 kg. Jeśli poruszasz się kamperem wymagana jest plakietka ekologiczna. Więcej informacji znajdziesz pod nagłówkiem ‘Plakietka ekologiczna’. Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek dotyczy także kamperów cięższych niż 3500 kg.

Pozwolenie na ‘Tempo 100’

Aby móc poruszać się zestawem auto + przyczepa maksymalnie 100 km/h, należy być w posiadaniu tzw. pozwolenia na ‘Tempo 100’. Zestaw przyczepy z samochodem musi spełniać określone wymagania. Na ten temat można skontaktować się z TÜV tel. 055-3788130.

Dopuszczalne maksymalne wymiary

Wysokość 4m, szerokość 2,55m i długość 18,75m.

Plakietka ekologiczna

W coraz większej ilości niemieckich miast obowiązuje plakietka ekologiczna na przedniej szybie samochodu lub kampera. Koszty: € 17,95. Plakietka może być czerwona, żółta lub zielona, w zależności od wymagań ekologicznych. Na autostradach plakietka nie jest konieczna. Ten przepis obowiązuje także wszystkie zagraniczne pojazdy.

W miastach, które dotyczy ten przepis, znajdują się znaki drogowe z napisem ‘Umweltzone’ (strefa ekologiczna). Do strefy ekologicznej mają wjazd wyłącznie pojazdy z plakietką ekologiczną. Jeśli wjedziesz do takiej strefy bez plakietki ekologicznej grozi Tobie kara € 40. Starsze diesle oraz samochody bez katalizatora nie mają wstępu do centrum tych miast. Plakietki dostępne są na stacjach TÜV oraz online. Więcej informacji na stronie www.umwelt-plakette.de.

Paliwo

Ogólnie dobrze dostępna jest benzyna bezołowiowa i diesel. LPG coraz lepiej. Od 2011 na wielu stacjach wprowadzono nową benzynę E10, ale Euro 95 jest wciąż dostępna.

Stacje benzynowe

Stacje benzynowe otwarte są od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00 – 20:00. Wzdłuż autostrad stacje benzynowe są otwarte często w dzień i w nocy.

Opłata za przejazd

Wszystkie drogi w Niemczech są bezpłatne dla samochodów osobowych.

Numer alarmowy

112: numer alarmowy w całym kraju (pogotowie, straż pożarna, policja).

Kempingi

Niemieckie kempingi należą do najlepszych w Europie. W coraz większym stopniu kempingi specjalizują się w grupach np. rodziny z dziećmi, wycieczki piesze i rowerowe lub amatorzy wellness. Liczba miejsc komfortowych i stanowisk kempingowych ze stacją usług ciągle rośnie. Na prawie wszystkich kempingach obowiązuje przerwa obiadowa (najczęściej od 13: 00 do 15: 00), która jest rygorystycznie przestrzegana.

Sprawy praktyczne
  • Biura informacji turystycznej w Niemczech otwarte są w godzinach 10:00 – 16:00.
  • Zawsze należy wziąć ze sobą adapter gniazdkowy.
  • Woda z kranu jest bezpieczna.
  • Wędkarstwo
  • W Niemczech obowiązuje karta wędkarska. Poza tym, wymagane jest pozwolenie na wędkowanie na danym obszarze. Takie pozwolenie oraz dodatkowe informacje możesz otrzymać w miejscowym Biurze Informacji Turystycznej.