Wejdź na stronę główną

Informacje o Holandii

Ogólne

Holandia jest członkiem Unii Europejskiej.

Czas

W Holandii jest ten sam czas jak w Berlinie, Paryżu i Rzymie.

Język

Holenderski.

Formalności na granicy

Wiele formalności i przepisów dotyczących spraw takich jak wymagane dokumenty podróży, dokumenty samochodu, wymagania dotyczące środka transportu i pobytu, ubezpieczenie zdrowotne oraz zabranie zwierząt domowych zależą nie tylko od kraju docelowego, ale także od miejsca rozpoczęcia podróży i obywatelstwa. Długość pobytu także odgrywa rolę.

Przed wyjazdem radzimy dowiedzieć się w upoważnionych instancjach

  • jakie wymagane są dokumenty podróży dla Ciebie i towarzyszy podróży
  • jakie dokumenty potrzebujesz dla swojego samochodu
  • jakie wymaganie musi spełnić Twoja przyczepa
  • jakich towarów nie wolno wwozić i wywozić
  • jak w razie wypadku lub choroby wygląda pomoc medyczna w danym kraju i jak można za nią zapłacić
  • czy możesz ze sobą wziąć zwierzęta domowe. Skontaktuj się zawczasu ze swoim weterynarzem, który poinformuje Cię o odpowiednich szczepieniach i dowodach szczepień oraz obowiązkach po powrocie. Warto także zorientować się, czy w danym kraju obowiązują jakieś warunki dla zwierząt domowych w życiu publicznym. Np. w niektórych krajach psy muszą zawsze być transportowane w kagańcach lub klatkach.

Wiele ogólnych informacji można znaleźć na stronie www.europa.eu, ale upewnij się, że dane informacje dotyczą Twojej specyficznej sytuacji. Na temat aktualnych obowiązków celnych można skontaktować się z przedstawicielstwem kraju docelowego w kraju zamieszkania.

Więcej informacji

Waluta i płatności

Walutą obowiązującą w Holandii jest euro.

Karta kredytowa

W wielu miejscach można płacić kartą kredytową. Pieniądze można wymienić w kantorach na granicy (GWK) i na stacjach kolejowych, które otwarte są także wieczorem i w weekendy.

Godziny otwarcia i dni świąteczne

Banki

Banki otwarte są od poniedziałku do piątku do godziny 17:00. Przy każdym banku można pobrać pieniądze z bankomatu 24 godziny na dobę. Również w prawie wszystkich supermarketach w godzinach otwarcia można pobrać pieniądze z bankomatu.

Sklepy

W poniedziałki sklepy otwarte są od 13: 00 do 18:00. Od wtorku do piątku sklepy otwarte są do 18: 00, w soboty najczęściej do 17:00. W wielu miastach sklepy otwarte są także w czwartek lub piątek wieczorem do 21:00. W dużych miastach (Rotterdam, Amsterdam, Utrecht i Haga) sklepy otwarte są także w niedziele od 12: 00 do 17: 00, czasami dłużej.

Biura informacji turystycznej

Biura informacji turystycznej otwarte są w godzinach 9: 00 – 18: 00, w soboty do 17:00. Biura informacji turystycznej można rozpoznać po niebiesko-białym trójkącie z literami 'VVV'. W biurach tych otrzymasz informacje na różne tematy o mieście, okolicy, atrakcjach turystycznych itd.

Apteki

Większość aptek otwartych jest od poniedziałku do piątku do godziny 18:00.

Dni Świąteczne
  • Nowy Rok
  • Wielkanoc
  • 27 kwietnia (Dzień Króla)
  • Wniebowstąpienie Pańskie
  • Zielone Świątki
  • Boże Narodzenie

Komunikacja

Telefon (komórkowy)

Sieć komórkowa jest dobra w całej Holandii. Obecna jest technologia 3G dla potrzeb mobilnego Internetu. Karty telefoniczne dostępne są w supermarketach, centrach handlowych i sklepach telefonicznych.

Wi-Fi, Internet.

Liczne kawiarnie i restauracje oferują gratis Wi-Fi dla gości.

Poczta

Urzędy pocztowe w Holandii zostały zastąpione agenturami w supermarketach i innych sklepach. Z reguły te agentury otwarte są od poniedziałku do piątku do godziny 17: 00 i w soboty rano. Znaczki pocztowe można kupić prawie w każdym supermarkecie.

Drogi i ruch drogowy

Sieć drogowa

Na skraju wielu dużych miast znajdują się tzw. ‘transferia’, skąd po zaparkowaniu samochodu można szybko i tanio dostać się do centrum środkami transportu publicznego. Po pomoc drogową można zgłosić się do ANWB. Dobrą alternatywą dla ANWB jest Route Mobiel. Więcej informacji tel. 088-2692888 (ANWB), tel. 020-6515115 (Route Mobiel).

Przepisy drogowe

Jest coraz więcej autostrad, na których można jechać z prędkością 130 km/h. Dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 ‰. Pojazdy na rondzie mają pierwszeństwo wobec pojazdów nadjeżdżających z prawej strony, jeśli nie jest podane inaczej. W dzień radzi się włączenie świateł mijania. Z telefonu można korzystać tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego.

  Poza terenem zabudowanym Autostrada
Samochód 80 km/h 120 km/h
Z przyczepą 80 km/h 90 km/h
Kamper < 3,5 ton 80 km/h 120 km/h
Kamper > 3,5 ton 80 km/h 80 km/h

W razie korka można coraz częściej korzystać z pasa bezpieczeństwa po prawej stronie drogi. Okrągły znak z czerwoną obwódką i literą ‘B’ oznacza drogę B: maksymalna szerokość takiej drogi to 2,20m.

Nawigacja

Używanie urządzeń ostrzegających o stałych fotoradarach takich jak systemu nawigacyjnego lub telefonu komórkowego jest dozwolone.

Przyczepa, kamper

Nocowanie w kamperze wzdłuż drogi publicznej nie jest dozwolone.

Dopuszczalne maksymalne wymiary

Wysokość 4m, szerokość 2,55m, długość 12m, z przyczepą18m.

Paliwo

Benzyna bezołowiowa, diesel i LPG są dobrze dostępne.

Stacje benzynowe

Stacje benzynowe otwarte są do 22:00. W dużych miastach i wzdłuż autostrad stacje benzynowe otwarte są przez 24 godziny. Prawie na każdej stacji można płacić kartą bankową lub kredytową.

Opłata za przejazd

Na holenderskich drogach nie pobiera się opłaty za przejazd, z wyjątkiem za przejazd tunelem Westerschelde w Zuid-Beveland (Zeeland), oraz tunelem Kil w Dordrechcie (Zuid-Holland).

Numer alarmowy

112: numer alarmowy w całym kraju (pogotowie, straż pożarna, policja).

Kempingi

Holenderskie kempingi należą do najlepszych w Europie: dla dzieci obecny jest bogaty program animacyjny, udogodnienia takie jak halowe place zabaw oraz uliczne boiska do gry w piłkę nożną są innowacyjne. Kempingi są dobrze zorganizowane oraz jest dużo zieleni. Samochody często parkowane są poza terenem kempingowym, co sprzyja spokojnej atmosferze na kempingu. Biwakowanie poza uznanymi terenami jest jedynie dozwolone w niektórych gminach. Na wielu holenderskich kempingach obowiązuje tzw. taryfa rodzinna dla 4, 5 lub więcej osób włącznie z prądem. Oznacza to, że za 2 osoby często zapłacisz tyle samo, co za całą rodzinę.

Sprawy praktyczne
  • Dodatkowe koszty takie jak taksa turystyczna czy środowiskowa mogą czasami być bardzo wysokie.
  • Zawsze należy wziąć ze sobą adapter gniazdkowy.
  • Woda z kranu jest bezpieczna do picia.
Klasyfikacja kempingów

ACSI zdecydowała nie podawać gwiazdek przy informacji o holenderskich kempingach. Gwiazdki obecne w ogłoszeniach zostały umieszczone przez same kempingi, ale ACSI nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zgodność ilości gwiazdek z rzeczywistością.