Wejdź na stronę główną

Informacje o Francji

Ogólne

Francja jest członkiem Unii Europejskiej.

Czas

We Francji jest ten sam czas jak w Amsterdamie, Berlinie i Rzymie.

Język

Francuski. W turystycznych miejscach można porozumieć się po angielsku.

Formalności na granicy

Wiele formalności i przepisów dotyczących spraw takich jak wymagane dokumenty podróży, dokumenty samochodu, wymagania dotyczące środka transportu i pobytu, ubezpieczenie zdrowotne oraz zabranie zwierząt domowych zależą nie tylko od kraju docelowego, ale także od miejsca rozpoczęcia podróży i obywatelstwa. Długość pobytu także odgrywa rolę.

Przed wyjazdem radzimy dowiedzieć się w upoważnionych urzędach

  • jakie wymagane są dokumenty podróży dla Ciebie i towarzyszy podróży
  • jakie dokumenty potrzebujesz dla swojego samochodu
  • jakie wymaganie musi spełnić Twoja przyczepa
  • jakich towarów nie wolno wwozić i wywozić
  • jak w razie wypadku lub choroby wygląda pomoc medyczna w danym kraju i jak można za nią zapłacić
  • czy możesz ze sobą wziąć zwierzęta domowe. Skontaktuj się zawczasu ze swoim weterynarzem, który poinformuje Cię o relewantnych szczepieniach i dowodach szczepień oraz obowiązkach po powrocie. Warto także zorientować się, czy w danym kraju obowiązują jakieś warunki dla zwierząt domowych w życiu publicznym. Np. w niektórych krajach psy muszą zawsze być transportowane w kagańcach lub klatkach.

Wiele ogólnych informacji można znaleźć na stronie www.europa.eu, ale upewnij się, że dane informacje dotyczą Twojej specyficznej sytuacji. Na temat aktualnych obowiązków celnych można skontaktować się z przedstawicielstwem kraju docelowego w kraju zamieszkania.

Więcej informacji

Waluta i płatności

Walutą obowiązującą we Francji jest euro. We Francji przeważnie nie można płacić kartą bankową z wyjątkiem dużych sklepów z logo Maestro.

Karta kredytowa

Prawie wszędzie można płacić kartą kredytową, także na płatnych autostradach. Zakup przeważnie należy poświadczyć podpisem, a czasami należy także okazać dowód osobisty.

Godziny otwarcia i dni świąteczne

Banki

Francuskie banki otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 18:00. Banki otwarte są także w soboty rano.

Sklepy

Sklepy otwarte są od wtorku do soboty do godziny 19:00/20:00. Na wsi większość sklepów jest zamknięta między 13:00 a 14:00. Większość sklepów jest zamknięta w poniedziałek rano lub cały poniedziałek.

Apteki

Francuskie apteki otwarte są w dni robocze do godziny 19.00.

Dni Świąteczne
  • Nowy Rok
  • Wielkanoc
  • 1 maja (Dzień Pracy)
  • 8 maja (Zawieszenie broni 1945)
  • Wniebowstąpienie Pańskie
  • Zielone Świątki
  • 14 lipca (Święto Narodowe)
  • 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny)
  • 1 listopada (Wszystkich Świętych)
  • 11 listopada (Zawieszenie broni 1918)
  • Boże Narodzenie

Komunikacja

Telefon (komórkowy)

Sieć komórkowa jest dobra w całej Francji z wyjątkiem niektórych miejsc w Alpach i Masywie Centralnym. Obecna jest technologia 3G dla potrzeb mobilnego Internetu. W budce telefonicznej można dzwonić za pomocą karty kredytowej lub telefonicznej (dostępna na poczcie i w kioskach).

Wi-Fi, Internet

We Francji wszędzie znajdują się kawiarenki internetowe, ale przede wszystkim w dużych miastach. Często dostępne jest Wi-Fi, również na kempingach.

Poczta

Urzędy pocztowe otwarte są od poniedziałku do piątku do godziny 18:00. W soboty do godziny 12:00.

Drogi i ruch drogowy

Sieć drogowa

Nie zaleca się jeździć po zmroku po terenach wiejskich. Wzdłuż autostrad pomoc drogowa jest zapewniona przez nadzór drogowy i można ją wezwać przez telefony SOS, które połączone są z policją.

Przepisy drogowe

Pojazdy z prawej strony mają pierwszeństwo, z wyjątkiem dróg głównych. Na wąskich drogach górskich pojazdy jadące w górę mają pierwszeństwo wobec pojazdów jadących w dół. Na rondzie masz pierwszeństwo, jeśli rondo jest oznaczone trójkątnym ostrzegawczym znakiem drogowym ‘Rondo’. Jeśli nie ma takiego znaku, kierowcy z zamiarem wjechania na rondo mają pierwszeństwo.

  Poza terenem zabudowanym Autostrada
Samochód 90-100 km/h 130 km/h
Z przyczepą 90 km/h 130 km/h
Kamper < 3,5 ton 90-110 km/h 130 km/h
Kamper > 3,5 ton 80-100 km/h 110 km/h

Dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 ‰. Przy ograniczonej widoczności w dzień należy włączyć światła mijania. Z telefonu można korzystać tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego. W razie awarii samochodu należy założyć odblaskową kamizelkę bezpieczeństwa. Dzieci poniżej 10 lat muszą siedzieć na tylnym siedzeniu.

Uwaga! Linii ciągłej nie wolno przekraczać, nawet nie wolno jej dotknąć kołami! Opony zimowe nie są obowiązkowe, ale jeśli w warunkach zimowych masz wypadek i nie masz opon zimowych, możesz zostać pociągnięty do (współ) odpowiedzialności.

Od 1 lipca 2012 należy posiadać w samochodzie tester alkoholowy, który dostępny jest na stacjach benzynowych, w supermarketach i aptekach.

Nawigacja

Używanie urządzeń ostrzegających o stałych fotoradarach takich jak systemu nawigacji lub telefonu komórkowego nie jest dozwolone. Najlepiej usuń francuskie fotoradary ze swojego aparatu.

Przyczepa, kamper

Jeśli Twoja przyczepa cięższa jest niż 3,5 tony, obowiązują Ciebie ograniczenia szybkości. Zakazane jest nocowanie w przyczepie lub kamperze w terenie zabudowanym i wzdłuż autostrad z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych i maksymalnie na 24 godziny. Przyczepy z podwójna osią nie są w zasadzie dozwolone na gminnych kempingach (‘camping municipal’).

Dopuszczalne maksymalne wymiary

Wysokość bez ograniczeń, szerokość 2,55m i długość 12m.

Paliwo

Euro 95 została prawie wszędzie wymieniona na benzynę E10. Sprawdź przed wyjazdem czy Twój samochód nadaje się na benzynę E10. Superplus 98 jest odpowiednia jako zamiennik dla euro 95. Poza tym, diesel i LPG są dobrze dostępne na każdej stacji.

Stacje benzynowe

Wzdłuż autostrad większość stacji benzynowych otwarta jest 24 godziny na dobę. Niektóre stacje wzdłuż ‘routes nationales’ są także otwarte w dzień i w nocy, ale dużo stacji benzynowych zamyka się o godzinie 21:00. Weź pod uwagę, że coraz więcej stacji poza szlakami turystycznymi jest zamknięta w niedziele.

Opłata za przejazd

Na większości francuskich autostrad pobierana jest opłata. Niebieskie tablice wskazują autostradę. ‘Péage’ oznacza płatną drogę. Nie chcesz płacić za autostradę, śledź zielone tablice, które wskazują alternatywne drogi. Opłatę za autostradę można uiścić kartą kredytową.

Czasami można zapłacić wyłącznie gotówką. Weź pod uwagę, że Twój bilet ważny jest tylko 24 godziny. Więcej informacji na temat płatnych autostrad znajdziesz na stronie www.autoroutes.fr.

Czarna sobota

Najruchliwsze soboty w sezonie letnim nazywane są również 'czarnymi sobotami’. Czarne soboty przypadają każdego roku w ostatnim tygodniu lipca i pierwszym tygodniu sierpnia.

Telefony alarmowe
  • 112: numer alarmowy w całym kraju (pogotowie, straż pożarna, policja)
  • 17: policja
  • 18: straż pożarna
  • 15: ambulans

Kempingi

Z ponad 10.000 kempingami jest Francja największym krajem kempingowym w Europie. Zalecana jest rezerwacja z wyprzedzeniem, jeśli chcesz pojechać do regionów takich jak Ardèche, Dordogne lub do większych miejscowości nadmorskich. Stanowiska kempingowe w głębi lądu są często większe, lepiej wyposażone i tańsze niż nad wybrzeżu.

Urlopowicze muszą wziąć pod uwagę, że niektóre udogodnienia takie jak basen, restauracja, snack bar, pizzeria, otwarte są w zasadzie tylko w lipcu i sierpniu. Na wszystkich basenach pływanie dozwolone jest wyłącznie w kąpielówkach. Płeć żeńską obowiązuje często czepek kąpielowy. W związku z higieną nie są dozwolone bokserki, szorty itp. We Francji możesz natknąć się na tablice z napisem ‘Inondation par temps de grosse pluie’, co oznacza niebezpieczeństwo powodzi przy ulewnych deszczach.

Sprawy praktyczne
  • Ceny za prąd są wysokie i wahają się od € 1,50 do € 4,50 za dzień!
  • Zawsze należy wziąć ze sobą adapter gniazdkowy.
  • Lepiej korzystać z wody (mineralnej) z butelek niż z kranu.
Korsyka

Większość kempingów na Korsyce leży nad morzem i dojazd jest często dobrze wskazany. Drogi są, szczególnie na zachodzie, wąskie i kręte. Francuski jest oficjalnym językiem, ale mówi się tutaj także dialektem przypominającym włoski. W głębi lądu jest mało stacji benzynowych!